10 marzec 2023

zdjęcie: Trwa akcja ratunkowa mająca na celu dotarcie do polskiego podróżnika Marcina Gienieczki / fot. PAP
Na Svalbardzie trwa akcja ratunkowa mająca na celu dotarcie do polskiego podróżnika Marcina Gienieczki - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Gubernatora norweskiego archipelagu polarnego Svalbard. Gienieczko zamierzał zdobyć na nartach najwyższy szczyt archipelagu - Górę Newtona (1713 m n.p.m).

"Mężczyzna przebywa w regionie Sassendalen w namiocie, skąd w piątek o 8.45 wezwał pomoc, gdy zaczął marznąć i przemakać. Panują bardzo złe warunki atmosferyczne, pada śnieg oraz wieje wiatr" - przekazała Eva Therese Jenssen.

Według Jenssen próbowano poderwać helikopter, ale zła pogoda uniemożliwiła lot. Następnie wysłano grupę ratowników na skuterach, musieli oni jednak z powodu zamieci śnieżnej zawrócić. "W piątek po południu wysłaliśmy ponownie patrol ratowników na skuterach, warunki wciąż są trudne - podkreśliła.

Jak podał polski kanał News 24, będący partnerem ekspedycji, wiejący z prędkością 144 km/h wiatr, opady śniegu i temperatura minus 36 stopni Celsjusza od dwóch dni uniemożliwiają wyjście Gienieczki z namiotu. "Pan Marcin użył radioboji, jest świadomy swojego położenia i oczekuje na pomoc. Burza śnieżna uniemożliwia dalsze działania na Svalbardzie" - napisano w komunikacie.

Dodano, że "sanie prawdopodobnie zostały zupełnie zasypane, tym samym Marcin stracił zapasy paliwa i jedzenia (te które ma przy sobie wystarczą na półtorej doby), nie wytrzymał także stelaż namiotu, który był jedynym schronieniem Marcina, nadal stoi tylko jego część".

Obecnie temperatura na Svalbardzie wynosi minus 16 stopni.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ adj/