W Zamku Książ zrekonstruowano apartamenty księżnej Daisy
Prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska w rozmowie z PAP podkreśliła, że projekt rekonstrukcji apartamentów księżnej Daisy był skomplikowany i czasochłonny. „Ten projekt trwał kilka lat, zaczynaliśmy w 2019 r. od wyłonienia projektantów. Udało nam się w tym czasie pozyskać wiele elementów oryginalnych, które znajdowały się w tych apartamentach” – powiedziała Żabska.
Apartamenty księżnej Daisy podczas II wojny światowej zostały zniszczone. W zamku w tym czasie przebywali hitlerowcy z organizacji „Todt”. „Podczas II wojny światowej kształt tych pomieszczeń został bezpowrotnie utracony, wiec my dokonaliśmy pewnego rodzaju inscenizacji historycznej tych wnętrz” – powiedziała prezes.
Apartamenty udostępnione zwiedzającym to sypialna i salon. Część mebli i wystroju wnętrz to oryginały. Tak jest w przypadku lustra, obrazów czy kominka, który został, jeszcze przez Daisy, wywieziony do jej wałbrzyskiej willii.
„Obrazy zostały przekazane przez księcia Bolko – nieżyjącego już prawnuka księżnej Daisy” – powiedziała Żabska.
Prezes zwróciła uwagę, że apartamenty Daisy są, w porównaniu do innych wnętrz zamkowych, wyjątkowe barwne. „Projektanci i wykonawcy pracowali pieczołowicie nad każdym detalem. Farby i tkaniny został sprowadzone z zagranicy tak, aby najwierniej oddać wygląd apartamentów udokumentowany na archiwalnych zdjęciach” – podkreśliła prezes.
Koszt rekonstrukcji apartamentów - ponad 1,5 mln zł – w całości został pokryty z budżetu Zamku Książ, spółki należącej do samorządu Wałbrzycha.
Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, (1873-1943), nazywana Daisy, to angielska arystokratka związana z zamkiem w Pszczynie i Zamkiem Książ. Była spokrewniona z największymi domami arystokratycznymi Wielkiej Brytanii. Jej brat Jerzy był ojczymem Winstona Churchilla. Uważana była za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki.
W 1891 r. poślubiła majętnego księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Ślub odbył się w londyńskim Opactwie Westminsterskim, a świadkiem był Edward, ks. Walii. Daisy miała czworo dzieci: córkę i trzech synów: Jana, Aleksandra (podczas II wojny światowej był oficerem w armii Andersa) i Konrada, zwanego Bolkiem.
Przed I wojną światową von Pless byli właścicielami licznych kopalń, hut, elektrowni, zamku w Pszczynie (Pless) i Książu (Fuerstenstein), dworków na Riwierze i w Berlinie. Małżeństwo Daisy i księcia von Pless przetrwało do 1923 r; książę ożenił się później z młodą arystokratką hiszpańską.
Księżna Daisy zmarła w 1943 r. w willi w Wałbrzychu. Została pochowana w mauzoleum w Zamku Książ.(PAP)
Materiał wideo dostępny na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/walbrzych-w-zamku-ksiaz-zrekonstruowano-apartamenty-ksieznej-daisy-nasze-wideo
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ aszw/