reklama
kategoria: Kraj
24 grudzień 2024

W Wigilię i sylwestra nie trzeba płacić za postój w strefie płatnego parkowania

zdjęcie: W Wigilię i sylwestra nie trzeba płacić za postój w strefie płatnego parkowania / fot. PAP
fot. PAP
24 i 31 grudnia kierowcy nie muszą płacić za parkowanie w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego. Jeśli kierowca wniesie opłatę w tych dniach, zostanie ona przeniesiona na kolejny dzień funkcjonowania strefy.
REKLAMA

Parkowanie w strefie jest bezpłatne w soboty, niedziele i w dni świąteczne. Płacić trzeba od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 - oprócz 2 maja oraz 24 i 31 grudnia. Minimalna opłata za postój wynosi 0,50 zł, co równa się 10-minutowemu postojowi. Za pierwszą godzinę parkowania trzeba zapłacić 4,5 zł.

Nie trzeba płacić za parkowanie w Wigilię oraz pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (24-26 grudnia), a także w sylwestra i Nowy Rok (31 grudnia i 1 stycznia).

Ponieważ parkomaty przyjmują opłatę we wszystkie dni tygodnia, przez 24 godziny na dobę, to opłata wniesiona np. w Wigilię zostanie naliczona od godziny 8.00 w piątek, 27 grudnia. Jeśli chodzi o płatność w sylwestra opłata zostanie naliczona od czwartku, 2 stycznia.

"Warto pamiętać, że opłata nie jest przypisana do miejsca, obowiązuje w całej strefie, więc można zmieniać miejsce postoju" - przypomniał rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

Zaznaczył, że można wystąpić o zwrot części opłaty, która nie zostanie wykorzystana. Są dwa sposoby. "Albo kierowca przyjdzie do nas z kwitem z parkomatu, wtedy zaznaczamy, że od godziny, o której do nas przyszedł, parkowanie nie jest opłacone, a on dostaje zwrot pieniędzy. Albo kwit przysyła do nas pocztą, wtedy decyduje stempel pocztowy, otrzymuje zwrot pieniędzy od tego momentu. Tak wygląda procedura, bo w ten sposób, bez żadnych wątpliwości, możemy wskazać datę i godzinę, od której postój – zgodnie z wolą kierowcy – nie jest opłacony" - dodał Dybalski.

"Oczywiście takie historie nie zdarzają się często, bo jednak mówimy o niewielkich sumach w stosunku do czynności, które kierowca musi wykonać. Ale taka możliwość jest" - podkreślił.

Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego jest w Warszawie od 1999 r. i początkowo obejmowała tylko ścisłe centrum miasta. Po dekadzie została rozszerzona m.in. o Powiśle, Stare i Nowe Miasto. W 2013 r. granica obszaru z parkometrami przesunęła się z Żelaznej do Okopowej na zachodzie, z Koszykowej do Wawelskiej na południu, a na północy zamiast al. Solidarności sięgnęły Dworca Gdańskiego i ronda Radosława oraz fragment Pragi-Północ. Od 2020 r. jej obszar, etapami, zwiększył się dwukrotnie – o część Woli i Pragi-Północ, Żoliborz i Ochotę, pl. Hallera i jego okolice i północny Mokotów.

Od 4 listopada, została rozszerzona o Saską Kępę i Kamionek. Natomiast od 3 lutego 2025 roku SPPN powiększy się o obszary: Starego Mokotowa, Wyględowa, Wierzbna, Ksawerowa, Sielc i części Sadyby. (PAP)

mas/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Prabuty
1.1°C
wschód słońca: 07:58
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Prabutach