20 marzec 2023

Woda w Wejherowie nadaje się do spożycia; sanepid podjął decyzję

zdjęcie: Woda w Wejherowie nadaje się do spożycia; sanepid podjął decyzję / pixabay/2057924
W poniedziałek sanepid wydał decyzję o przydatności wody do spożycia przez ludzi. Na początku marca w części wodociągu zaopatrującego Wejherowo (woj. pomorskie) wykryto bakterię. Z bieżącej wody nie mogło korzystać ok. 5 tys. mieszkańców.
REKLAMA

"Na podstawie sprawozdań z badań próbek wody pobranych do analiz laboratoryjnych w ubiegły piątek z wodociągu publicznego Wejherowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie stwierdza przydatność wody do spożycia przez ludzi z przedmiotowego wodociągu" - podał w poniedziałek na swojej stronie internetowej wejherowski sanepid.

Informacja dotyczy strefy zaopatrzenia w wodę ograniczonej ulicami: Nanicka, Przemysłowa i I Brygady Pancernej WP oraz ul. Tartaczna. Łącznie ok. 5 tys. mieszkańców.

Wejherowski sanepid w poniedziałek podał, że przeprowadzone analizy jakości wody wykazały, że spełnia ona wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w zakresie bakteriologicznym.

1 marca br. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie podał, że w związku z otrzymaniem wyników badań wody pobranej w dniach od 23 do 27 lutego br. stwierdza brak przydatności wody do spożycia ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne tj. obecność bakterii gr. coli, Escherichia coli, enterokoków.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Gdyni (PEWiK Gdynia), które jest administratorem sieci podało wówczas listę ulic z kwartału o pogorszonej jakości wody. Dotyczyło to budynków znajdujących się przy 26 ulicach.

Dzień później PEWiK Gdynia ustalił, że skażenie wody w części systemu zaopatrującego Wejherowo jest wynikiem tzw. wtórnego zanieczyszczenia. Wskazano, że cofnięcie się wody z długiego, praktycznie nieużywanego przyłącza spowodowało pogorszenie jakości mikrobiologicznej wody w sieci.

Po dziewięciu dniach od wykrycia bakterii Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie wydał ocenę o warunkowej przydatności wody do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym Wejherowo. Wskazano wówczas, że woda nadaje się do spożycia jedynie po przegotowaniu.

Po wydaniu oceny o warunkowej przydatności wody do spożycia sanepid podkreślił, że została ona wydana, ponieważ w dalszym ciągu prowadzone jest chlorowanie i płukanie sieci wodociągowej. Wskazano również na bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów.

Po wykryciu bakterii w części sieci, czyli na początku marca br., prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt wystosował pisma do starosty wejherowskiego i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie, w których oświadczył, że mieszkańcy zbyt późno zostali poinformowani o zanieczyszczeniu wody.

"Prezydent uważa za niedopuszczalne brak skutecznego powiadamiania władz miasta i mieszkańców o zagrożeniu dla ich zdrowia i życia, wynikającym z braku przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Wejherowo (...)" - napisał prezydent.

Wskazał również, że przesłanie informacji do Urzędu Miejskiego w Wejherowie za pośrednictwem ePUAP po godzinach jego pracy (data wpływu 1 marca br. o godz. 15:45) jest - zdaniem prezydenta - "równoznaczne z brakiem po państwa stronie elementarnego poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców Wejherowa" - ocenił Hildebrandt.

Jego zdaniem zamieszczenie komunikatu jedynie na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej spowodowało, że mieszkańcy nie zostali skutecznie powiadomieni i nie wykorzystano wszystkich kanałów, które posiadają powiatowe i miejskie zespoły zarządzania kryzysowego. "Jest to działanie skandaliczne, nieprofesjonalne, niemożliwe do przyjęcia i powodujące panikę wśród mieszkańców" - stwierdził prezydent Wejherowa.

Spożycie wody z bakteriami gr. coli, Escherichia coli, enterokoków powoduje zatrucie pokarmowe, którego charakterystycznymi symptomami są: gwałtowna biegunka i ból brzucha. Często dochodzą do tego nudności, wymioty, brak apetytu i ogólne osłabienie, a niekiedy pojawiają się też zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Prabuty
9.7°C
wschód słońca: 05:24
zachód słońca: 18:11
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Prabutach