27 luty 2024

780 mln zł z programu Funduszy Europejskich na ponad 120 projektów w regionie

zdjęcie: 780 mln zł z programu Funduszy Europejskich na ponad 120 projektów w regionie / pixabay/8210475
Ponad 120 inwestycji i projektów zostanie zrealizowanych ze środków unijnych na obszarze metropolitalnym. Dotyczyć będą m.in. transportu miejskiego, rewitalizacji czy rozwoju usług społecznych. Na ten cel przeznaczone zostanie 780 mln zł - podało we wtorek Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS).

We wtorek w Gdańsku podpisano porozumienie w sprawie realizacji tzw. instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027. Porozumienie zostało podpisane między Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, który zarządza europejskimi funduszami regionalnymi, a Metropolią Gdańsk-Gdynia-Sopot.

"Podpisane porozumienie oznacza, że Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot staje się Instytucją Pośredniczącą, czyli taką, która koordynuje realizację części regionalnych projektów unijnych. Będą one realizowane w 46 metropolitalnych gminach i powiatach, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT)" - podał rzecznik OMGGS Patryk Gochniewski.

Wyjaśnił, że ZIT to inwestycje i projekty, które rozwiązują problemy i odpowiadają na wyzwania nie tylko jednego miasta czy gminy, ale całej metropolii. Będą one - jak zapewnił - finansowane z regionalnego programu unijnego, czyli z Funduszy Europejskich dla Pomorza (FEP).

"Jako województwo wielokrotnie udowodniliśmy umiejętności w wykorzystywaniu środków z Unii Europejskiej i to, że potrafimy współpracować. Partnerstwo bowiem ma kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu, a ZIT można potraktować jako fundament metropolii" - powiedział, cytowany w komunikacie, marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk.

W nowej perspektywie unijnej na metropolitalne inwestycje zostanie przeznaczonych ponad 780 mln zł. Dzięki tym środkom 46 gmin i powiatów OMGGS zrealizuje ponad 120 projektów.

Będą to m.in. budowa i przebudowa węzłów integracyjnych; wsparcie psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży; termomodernizacje prawie 100 szkół, przedszkoli i budynków komunalnych; powiększenie powierzchni zielonej; domy dziennego pobytu, świetlice i kluby dla seniorów; oraz wsparcie dla imigrantów.

Na ten cel metropolia otrzymała pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (708,43 mln zł) i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (75,17 mln zł).

Dodatkowo w nowej perspektywie unijnej OMGGS zrealizuje pakiet 6 projektów transportowych w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat i Środowisko 2021-2027 z dofinansowaniem w wysokości 450 mln zł (m.in. nowa linia tramwajowa, buspasy i ścieżki rowerowe, węzły integracyjne).

W podanym komunikacie podano, że metropolitalne projekty i inwestycje w poprzedniej perspektywie 2014-2021 OMGGS zakończył realizację 179 projektów z perspektywy 2014-2021, których wartość przekroczyła 2 mld zł (dofinansowanie z UE 1,12 mld zł). Z tego aż 50% środków zostało przeznaczonych na klimat i transport.

Z tych środków zrealizowano m.in. 24 nowe węzły przesiadkowe; termomodernizację ponad 200 budynków publicznych i ponad 700 gospodarstw domowych czy dwa nowe szpitale geriatryczne.

Podano również, że metropolitalne inwestycje i projekty w ramach ZIT 2014-2020 były realizowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (830 mln zł) i Europejskiego Funduszu Społecznego (285 mln zł).

W komunikacie zaznaczono, że OMGGS pośrednio koordynował także pakiet 23 projektów współfinansowanych w ramach krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, o wartości 1,27 mld zł w tym 614,34 mln z UE (m.in. zakup autobusów, tramwajów i trolejbusów, nowe linie tramwajowe, budowa i modernizacja sieci ciepłowniczych).(PAP)

pm/ drag/